LOKAL SOFRA

alt

En sevdiğim mevsim geliyooooor. Nasıl mutluyum nasıl mutluyum anlatamam. Geçtiğimiz hafta bahar havası beni fena çarptı, neredeyse kafamı kaldıramıyordum. Ama son iki gündür hava biraz daha soğudu, bünyede bir aydınlanma, bir rahatlama, bir huzur ki sormayın. 

Dünyanın en sıcak şehirlerinden birinde yaşıyor olmamdan mütevellit galiba, her zaman kış insanı oldum. Kışa dair herşeyi çok severim. Lakin yaz mevsiminin bolluğu bereketi de hiçbir şeye benzemiyor. Mevsimin son demlerinde biraz faydalanmak lazım bu nimetlerden değil mi ama :)

Bu yıl hazırlıklara dondurucuya sebze atarak başladım. İş sonra biberiye turşusuna geldi. Önümüzdeki hafta da kornişon turşusu ve domates konservesi yapacağım. Tabii ki siz bunların hepsini buradan takip ediyor olacaksınız :)

Zamanı daha ekonomik kullanmamız gerek. O sebeple kışlık hazırlarken, zaten vakit alan bu işi en pratik hale nasıl getirebilirim diye senelerdir uğraşıyorum. Eskiden yaptığım pek çok ritüeli artık yapmıyorum mesela. Deneye yanıla oldukça pratik hale getirdim bu işleri. Özellikle çalışan kadınların işine yarayacak bu reçeteler.

Bugün size taze börülce, barbunya ve taze fasulyenin nasıl en pratik şekilde saklanacağından bahsedeceğim.

İşe önce barbunyalar ile başladım. Biz alacalı barbunyayı çok severiz. O sebeple bu türü tercih ettim. Yaklaşık dört kilo barbunyam vardı. Hepsini ayıkladım öncelikle. Sonra iç barbunyaları on beş dakika sirkeli suda beklettim. Ardından sirke kokusu gidene kadar duru su ile yıkadım ve süzülmeye bıraktım.

İyice süzülen barbunyaları mutfak tartısı yardımıyla yarım kilo yarım kilo böldüm. Biz iki kişi olduğumuz için yarım kilo fazlasıyla yetiyor. Sonra barbunyaları kilitli buzdolabı poşetlerine koydum. Poşetleri içerideki havayı mümkün olduğunca alarak kilitledim. Kışlık barbunyanız hazır bile! Ancak buradaki püf noktamız şu. Barbunyaları yemek haline getirmeden evvel buzdolabından çıkartıp kaynar suyun içine atmamız ve kara sularını bırakıp biraz da yumuşayana kadar haşlamamız gerekiyor.

Sıra börülceye geldi. Taze börülce neredeyse en sevdiğimiz şey. Hem yemeğine hem de salatasına bayılırız. Taze börülceyi bu mevsimde bulmak biraz zor. Benimki biraz tesadüf oldu açıkçası. Yaklaşık iki kilo börülcem vardı. Minnoş kardeşim börülceleri başlarından ve sonlarından keserek, çok kılçıklı olanların da kılçıklarını çıkartarak ayıkadı ve ortadan ikiye böldü :) Ayıklanan börülceler yine on beş dakika sirkeli suda bekledi. Ardından duru suda yıkandı ve süzüldü. Ben yine mutfak tartısı yardımıyla yarımşar kilo olacak şekilde ayırdım börülceleri. Yine kilitli buzdolabı poşetlerine koyup, havasını mümkün olduğunca alarak ağzını kapadım. Hepsi bu! Börülceleri yemek yapmadan önce çözdürmenize gerek yok. Salata yapmak için de kaynar tuzlu suya atıp haşlamanız yeterli. 

Fasulyeler de börülceden çok farklı değil. Dört kilo fasulyeyi ayıkayıp on beş dakika sirkeli suda beklettikten sonra duru su ile yıkayıp süzülmesini sağladım. Ardından yine yarımşar kiloya bölerek kilitli buzdolabı poşetlerine aktardım. Poşetin havasını alıp ağzını kilitledim ve fasulyelerim de hazır oldu böylece. Ben fasulyeyi zeytin yağlı severim. Zaten o şekilde ayıklıyorum yani uzun uzun. Ancak etlisini de zeytinyağlısını da yapsanız çözdürmenize gerek yok. Salatasını ya da yumurlatalısını yapmak isterseniz önden haşlamanız gerekli.

Dondurucuya bezelye atmak isterseniz barbunyaya yaptığımız muamelenin aynısını bezelyeye de yapıyoruz, yalnız bezelyeyi yemeğe koyarken önceden haşlamaya ya da çözdürmeye gerek yok.

Kışlık maceraların devamı geliyor, takipte kalın!

Afiyet olsun,

Sevgiler,

Yorumlar (0)

Yorum ekleyin

ads