LOKAL SOFRA

alt

Günün en güzel öğünü nedir diye sorsalar vereceğim yanıt hiçbir zaman değişmez. İstinasız kahvaltı derim her defasında. Hatta o kadar severim ki kahvaltıyı mümkün olsa akşam yemeği için de kahvaltı sofrası kurarım hep. Hele o kalabalık, mutlu sofralarda yapılan kahvaltılar bir çeşit terapi gibi gelir insana. 

Fransız tostu uzun zaman bizim yumurtalı ekmekle özdeşleştirdiğim; sonra aradaki farkı anlayıp onu olduğu gibi, hiçbir şeye benzetmeye çalışmadan sevdiğim bir tarif. Yapa yapa kendi ideal ölçülerime ulaştım nihayet.

Pek çok farklı şekilde, farklı baharatlarla tatlandırarak ya da değişik ekmeklerle yapmak mümkün tabi. Ben orijinaline sadık kalarak brioche ile yapmayı tercih ediyorum. Bu ekmeği fırınlarda bulmak mümkün. Ben en çok Divan’ın brioche ekmeğini seviyorum. Macrocenter’ların fırın kısmını Divan Pastaneleri işletiyor. Yani yaşadığınız şehirde bir Macrocenter varsa ekmeği bulmak çok kolay. Eğer yoksa da hiç dert etmeyin. Beyaz tost ekmeği de iş görür; ama onun da hazır olanını değil fırın yapımı olanını tercih ederseniz çok daha iyi sonuç alırsınız.

Ben fransız tostunda vanilya tadının daha baskın olmasını, diğer lezzetlerin vanilyayı takip etmesini tercih ediyorum. Bu tostu reçelle yemeyi sevdiğim için sanırım. Siz damak tadınıza göre dilediğiniz baharatı azaltıp ya da çoğaltıp tostunuzu kişiselleştirebilirsiniz. 

Malzemeler

 • 120 ml. krema (ben daha katı olduğu için SEK’I tercih ediyorum.)
 • 1 tatlı kaşığı vanilya ekstresi (tarif sevgili Cenk Sönmezsoy’dan)
 • Bir çimdik tarçın
 • Bir çimdik muskat
 • Bir çimdik tuz
 • 1 tatlı kaşığı pudra şekeri
 • 6 dilim brioche ekmeği
 • 5 yumurta (iriliğine gore 4 de olabilir)
 • 4 çorba kaşığı tereyağı
 • 4 çorba kaşığı bitkisel yağ (ben fındık yağını tercih ediyorum)

Yapılışı

 1. Kremayı, yumurtaları, vanilya özünü, tarçın, muskat ve tuzu derin bir kasede çırpın.
 2. Yapışmaz özelliği olan bir tavada tereyağı ve bitkisel yağı orta ateşte eritin.
 3. Ekmekleri teker teker yumurtalı karışıma batırın; her iki tarafının da karışımı iyice emmesini sağlayın.
 4. Yağ iyice kızdığında, tavanın büyüklüğüne göre en fazla iki dilim ekmeği tavaya alın. Tavayı doldurmamak çok önemli çünkü tavayı fazla malzeme ile doldurduğumuzda içindeki yağın ısı kaybetmesine sebep oluruz. Bu da tostumuzun çok fazla yağ çekmesine ve özelliğini yitirmesine sebep olur.
 5. Iki yüzü de altın rengi olana dek tostu pişirin.
 6. İçerisine kağıt havlu serdiğiniz bir tabağa pişen tostları alın.
 7. Fazla yağını süzdürdükten sonra servis yapın.

Afiyet olsun :)

Sevgiler

Deniz

Yorumlar (2)

 1. MİSAFİR Mar 31, 2017


  Kahvaltiya gelecek olan misafirlerim icin farkli birsey denemek istiyordum, hem göze hem mideye hitap edebilecek bir lezzet, tüm malzemelerim mevcut heyecanla makrocenterin acilmasini bekliyorum..

 2. Lokal Sofra Mar 31, 2017

  Tarifin en güzel performansı verdiği ekmek brioche. Ancak bulamazsanız taze ve beyaz tost ekmeği brioche ekmeğine en yakın performansı almanızı sağlıyor. Şimdiden ellerinize sağlık, o kahvaltıda olmak isterdim. Misafirleriniz çok şanslı :)

Yorum ekleyin

ads