LOKAL SOFRA

alt

Bugün günlerden pazarsa eğer, hakkı verilecek. Bugün kutsal pazar:) Bugün her zamankinden biraz daha yemekle iç içe olma zamanı. Hiç tadılmamış lezzetleri deneme, farklı bir tarife girişme zamanı. Bu tarif işte tam bu yüzden kutsal pazar kriterlerine uygun. Akdenizin kokusunu burnunuza getirecek, inanılmaz keyifli ve kolay bir tarif.

Oldum olası deniz ürünlerini çok severim. Üç tarafı denizle çevrili bir ülke olmamıza rağmen, denizin nimetlerinden yeteri kadar yararlanamıyoruz gibi geliyor bana. Şöyle ki deniz ürünleri satan tezgahlara uğradığımda, genelde balıktan başka birşeye rastlayamıyorum. Balığa bazen karides ve kalamar eşlik ediyor ama hepsi bu. Oysa onlarca çeşit deniz kabuklusu, deniz böceği, yengeç ve sayamadığım pek çok canlı var denizlerimizde. Bu canlıların Avrupa’ya ithalatının büyük kısmını da bizim yaptığımızı düşünecek olursak ortaya tek bir sonuç çıkıyor. Deniz ürünlerini yeteri kadar tanımıyor ve nasıl pişireceğimizi bilemiyoruz. Bu sebeple arzımız yeteri kadar fazla olmuyor ve sonuç olarak bu ürünlere taze bir şekilde ulaşmamız her zaman mümkün olmuyor. Keşke tüm bu ürünleri daha çok tanısaydık ve tedarik etmek bu kadar zor olmasaydı; donmuş ürünler kullanmak durumunda olmasaydık.

Yukarıdaki hezeyanımdan da anlaşılacağı üzere, ben bu tarifin demirbaşı olan kum midyesini (akivades) donmuş kullanmak zorunda kaldım. Tazesini bulmak elbette imkansız değil. Özellikle Akdeniz ya da Ege’de yaşıyorsanız. Balık pazarları ya da limanlarda erken saatlerde yapılan balık ihaleleri bu ürünleri bulmak için doğru adresler.

Gelelim bavetteye. Ben deniz mahsullerini içeren bir makarna yapmak istediğimde genelde bavette, spaghetti ya da linguine kullanıyorum. Bavette, bildiğimiz spagettinin yassı hali. Tabi en güzeli bir gün kolları sabahtan sıvayıp bavetteyi de evde yapmak. Ama bu pazar yatak daha tatlı geldi ne yalan söyleyeyim:) Ben bu tarifte Barilla’nın bavettesini kullandım. Siz dilediğiniz bir marka bavette, spaghetti ya da linguine kullanabilirsiniz. 

Farklı bir şeyler denemek, mutfakta eğlenceli zaman geçirmek, hatta çocuklarınızla mutfağa girmek istiyorsanız, bu tarifi denemenizi şiddetle tavsiye ediyorum :)

 

Malzemeler

 • 500 gr. donmuş ya da taze kum midyesi (avikades)
 • 250 gr. ayıklanmış küçük boy karides
 • ½ paket bavette makarna
 • 4 diş sarımsak
 • 2 adet chili biber
 • 1 su bardağı sek beyaz şarap
 • 7-8 dal maydonoz
 • Tuz karabiber
 • Zeytinyağı

Ön Hazırlık: 

 • Kum midyelerini bir saat boyunca suda bekletin ve ardından teker teker bir diş fırçası yardımıyla kabuklarındaki kumu temizleyin. Sonra yine teker teker parmaklarınızla ovarak yıkayın ve kum kalmadığından emin olun. Kum midyeleri taze ise, kapakları kendiliğinden açık olan midyeleri bir kenara ayırın. Kapakları tekrar kapatmayı deneyin. Eğer kapanmıyorsa bu midyeler ölüdür; mutlaka atın. 

Yapılışı

 • Makarnaları evdeki en büyük tencerenizde ve bol suda haşlamayı alışkanlık haline getirin. Su yeteri kadar fazla olmadığında ısı eşit dağılamıyor ve malesef makarnalar gerektiği gibi pişmiyor. Ayrıca İtalyanların bir sözü var: "Makarnanın haşlanacağı su ya deniz suyu olmalı ya da deniz suyu kadar tuzlu bir su olmalı" Ayrıca suya tuzdan başka hiçbir şey koymanıza gerek yok. Siz makarnaları tencereye koyduğunuz anda ve arada bir karıştırdığınız sürece o makarnalar birbirine yapışmayacak merak etmeyin :)
 • Makarnanın haşlanacağı suyu kaynatmaya başladığınız anda deniz mahsulleri için de geniş bir tavanın altını yakın. Makarnalar için en fazla 10 dk. yeterli. Denzi mahsullerinin hazır olma süresini de işin içine katarsak toplam 15 dakikaya ihtiyacınız olacak. 
 • Zeytinyağını kızgın tavaya ekleyin ve hemen ardından doğradığınız sarımsakları ve hemen ardından da biberleri ekleyin. 

 • Kum midyelerini tavaya ekleyin. Beş dakika kadar sarımsak chili biber ve kum midyelerini soteleyin. Ardından tavaya şarabı ekleyin. 

 • Kum midyelerinin kapakları kendiliğinden açılana dek soteleyin. Kapaklar açıldığında karidesleri ekleyin.

 • Karideslerin rengi açık pembeye döndüğünde tavaya maydonozları ekleyin.

 • Haşlanmış olan makarnaları tavanın içine ekleyin karıştırın ve sıcakken servis yapın.

Şimdiden afiyet olsun, 

Sevgilerimle,

Deniz:)

Yorumlar (2)

 1. Derya Yalın Ekşigil Apr 7, 2017

  Elinize sağlık çok güzel bir tarif :) Böyle yemekleri restaurantlarda yemeye alışmışız ama evdedir kolayca yapılabilir.

 2. Lokal Sofra Apr 24, 2017

  Aynen öyle Derya Hanım, evde yaklaşık 30-40 dk ayırarak böyle bir tabağa kavuşmanız mümkün

Yorum ekleyin

ads