LOKAL SOFRA

alt

Geçenlerde buzluğu kurcalarken birden gözüme çarptılar. Birkaç poşet halinde birbirlerine yaslanmış, sessiz sessiz oturuyorlardı. Mütevazi şekillerine acımasız bir tezat oluşturan o muhteşem renkleriyle değerli taşlara benziyorlardı. Tabii ki dayanamadım ve poşetlerden biri diğer arkadaşlarına veda etmek zorunda kaldı. Karşınızda Kızılcık!

Kızılcığın anavatanı Anadolu ve sayısız faydaları var. Bu muhteşem sonbahar meyvesini şerbetini, marmeladını, kompostosunu yaparak; salatalara, çorbalara, tatlılara ve hatta etlere ekleyerek tüketmek mümkün. Anadoluhisarı Pazar Sokak 14 numarada, anneannemin mönülerinin en sadık eşlikçilerinden biriydi kızılcık. Genelde uzun sohbetli gecelerin ağızlar şapırdatılarak tüketilen meyvesiydi; sık sık da buz gibi şerbeti yapılırdı. Ben kızılcığı bir şekilde tüketmeye karar verdiğimde evdeki tüm kadınların gözleri bana çevrilir ve her bir kadından bana aynı sessiz mesaj gelirdi. “Sakın Dökme!” Ben de elbette, istisnasız her zaman dökerdim. Dudaklar büzülür, gözler devrilir "Amaaaan Deniz, nasıl çıkacak bunun lekesi şimdi." denirdi. Tahmin edebileceğiniz gibi o leke her zaman çıkar, ben de çektiğim vicdan azabıyla kalırdım. Tüm bu süreç, yüksek dozda dikkat içeren kızılcık tüketme sanatını kavramama yardımcı oldu tabii ki. Şimdilerde hiç dökmüyorum.

Ben iflah olmaz bir kızılcık severim. O sebeple hazırladığım kızılcık suyuna başka hiçbir baharat eklemiyorum. Ama siz ağız tadınıza göre, kabuk tarçın, kök zencefil, havlıcan, meyan kökü, karanfil, muskat vb. ekleyebilirsiniz. Ekşiyi çok seviyorsanız hibiskus ekleyebilirsiniz. İçeceğiniz böylece hem bir c vitamini bombasına dönüşür, hem de ekşilik artmış olur. Ama hibiskus, kızılcık suyunun o muhteşem nar çiçeği rengini biraz daha koyulaştırıyor, söylemiş olayım.Kızılcığı seçerken küçük çekirdekli ve parlak renkli olmasına dikkat edin. Yapın, paylaşın, sevdiklerinizin, çocuklarınızın hazır içecekler tüketmesine engel olun. İlle de içeceğimde asit olsun diyorsanız da, yaptığınız kızılcık suyunu bir miktar sodayla karıştırın. Karşınızda kızılcık gazozu.

Sevgilerimle,  

Malzemeler

 • 1 kg. kızılcık
 • 1,5 lt. su
 • 2 çorba kaşığı bal
 • 1 çorba kaşığı pekmez (Sadece bal; ya da sadece pekmez de kullanabilirsiniz. Agave şurubu da iyi bir seçenek olabilir. Bal ve Pekmez ölçüsü tamamen size bağlı. Bu miktar kızılcığın o kekremsiliğini alırken güzel bir mayhoşluğun kalmasını sağlayacak kadar. Ben çok şekerli sevmiyorum.)

Yapılışı

 1. Kızılcığı yıkadıktan sonra bir tencereye alın.
 2. üzerine suyu ilave edip kaynamaya bırakın.
 3. Kaynamaya başladıktan sonra köpüğünü alın ve ocağın altını kısıp 5 – 10 dakika daha pişirin.
 4. Ocağı kapatın ve tencereyi biraz soğumaya bırakın.
 5. Karışımı süzün.
 6. Süzgecin üzerinde kalan meyve posalarını, tahta bir kaşığın arkasıyla ezin.
 7. Kalın kabuklar ve çekirdekler kalana dek bu işlemi tekrarlayın.
 8. Elde ettiğiniz sıvının içine bal ve pekmezinizi ekleyin.
 9. Sürahilere doldurup soğumaya bırakın.

Yorumlar (0)

Yorum ekleyin

ads