LOKAL SOFRA

alt

Bence söz konusu damak tadı olduğunda alışkanlıklarından kolaylıkla vazgeçebilen bir kültürümüz yok. Bırakın vazgeçmeyi öylesine bir sadakatle bağlıyız ki onlara, elimiz yeni bir şeyi sadece denemeye bile gitmiyor pek. Zaten çoğunlukla da “yeni”yi pek beğenmiyor; ikinci defa deneme yoluna pek gitmiyoruz. Biz çayda bergamot aromasını bile çok zor kabul etmiş; kahvenin bakır cezveden başka bir gereçle pişirilmesine hiç alışamamış bir kültürden geliyoruz ne de olsa. Ne dersiniz, sizce de artık biraz esnemenin zamanı gelmedi mi?

alt

GAPS ile ilk karşılaşmam mutfak dolaplarından birine yapıştırılmış bir diyet listesi ile oldu. Yıllarca çölyak hastalığı sebebiyle bir çok sıkıntı yaşayan sevgili eniştem, en sonunda Dr. Natasha Campbell- McBride ile iletişime geçip GAPS diyetini uygulamaya başlamıştı. O ana dek pek çok şey denemiş ve ne yazık ki kesin ve kalıcı bir sonuç alamamıştı. Açık konuşmak gerekirse GAPS’a dair de pek umudumuz yoktu.

alt

Herkesin en azından hayatında bir defa semt pazarına uğramışlığı vardır. Kimileri de benim gibi müpteladır:) Pazar gezerken nihai satıcıların değil, yetiştiricilerin tezgahlarını incelemeye bayılırım. En çok da zümrüt gibi parlayan değişik otlar ilgimi çeker. İşte bu ay size belki hiç fark etmeden önünden geçtiğiniz, belki de “Acaba bu nedir?” deyip ne yapacağınızı bilemediğiniz için tezgahı teğet geçtiğiniz o otlar hakkında birşeyler anlatmaya çalışacağım.

alt

Teknoloji çağına inatla direnen bir alışkanlığım var. Hala sevdiğim köşe yazılarını, makaleleri kesip saklıyorum. Geçenlerde dosyayı bir kurcalayayım dedim, elime Vedat Milor’un bir makalesi geçti. “Çok kıymetli bir babanın aşırı egoist ve yalancı oğlu”(*) demiş ekmek için. Cümledeki derinlik bu seneki kadar dikkatimi çekmemişti. Aradan henüz bir yıl geçmiş, ancak son zamanlarda sıklıkla ekmeği konuşuyor, ‘Ne yapmalı?’ diye birbirimize danışıyoruz. Buğday neredeyse insanlık tarihi kadar eski bir ürün. Hal böyle olunca hem insanlar hem de hayvanlar için temel besin öğesi haline gelmiş. Pek çok kültürde yeri çok kutsal. Topraklarımız buğdayın gen bankası olarak kabul ediliyor ve günümüzde buğdayın onlarca çeşidi mevcut.